Başkanın Mesajı

Değerli Eskişehirli Hemşehrilerim;

Değerli hemşehrilerim, hayata geçirdiğimiz projeler ve çalışmalar ile Türkiye’de yaşanabilir kentler içinde ilk sıralarda yer alan Eskişehir’de kentin geleceğini biçimlendirecek olan gelişme ve ulaştırma planları da bir bütünlük içerisinde ele alınmıştır. Sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi için hazırladığımız Ulaşım Master Planı çerçevesinde kentte modern bir tramvay sisteminin inşa edilmesi için harekete geçilmiş ve ESTRAM, tüm olanaksızlıklara rağmen yurt dışından krediler alınarak 24 Aralık 2004 tarihinde işletime başlayarak hizmet vermeye başlamıştır.

Sağlık kuruluşları, otogar, tren garı, üniversiteler, alışveriş merkezleri, resmi kurumlar gibi on binlerce vatandaşlarımızın her gün ziyaret ettiği noktaları birbirine bağlamak üzere 1. Etap Projemizi hayata geçmiş, 16 kilometrelik ilk hattımızda 18 araç ve 2 hatlı işletim planıyla hizmete başlamıştır. Vatandaşlarımızın büyük ilgisi ile karşılaşan bu ilk projemizin ardından 2008 yılı sonunda ilave 5 tramvay alınarak, toplam araç sayımız 23’e çıkartılmıştır.

Bunun devamında 2014 yılında hat uzunluğumuz yaklaşık 40 kilometreye ulaşmış ve ilave alınan 10 araçla birlikte 7 hatlı işletim planı devreye alınmıştır. Her geçen gün şehrimizin gelişmesi ve nüfus artışımıza bağlı olarak bu alandaki yatırımlarımız devam etmiş ve 2018 yılının Eylül ayından itibaren hizmete başlayan 14 yeni tramvayımızla birlikte araç filomuz 47 araca ulaşmıştır.


Şehir Hastanesi’nin yapılmasıyla birlikte tramvayı kentin kuzeyine taşıma planımız askıya alınmış ve 3.Etap Projemiz Şehir Hastanesi-Sultandere-75. Yıl Mahallesi’ne kadar uzatılmıştır. Bu hattımızın da hizmete başlamasıyla birlikte hat uzunluğumuz yaklaşık 55 kilometre olmuştur. 2021 yılsonu itibariyle ESTRAM 600 milyona yakın yolcu taşıyarak kent içi ulaşımda önemli bir başarıya imza atmıştır.

Güvenilir ve çevreci olmasının yanı sıra ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayan raylı sistemler konusunda şehrimizi yatırımlarımız ile daha da güçlendirmek en temel hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu kapsamda şehrimize raylı sistemlerin kazanılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyor, hemşehrilerimize sağlıklı ve güvenli yolculuklar diliyorum.

       
Prof.Dr.Yılmaz BÜYÜKERŞEN
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı